27 Gru

Jakie bezpłatne badanie wzroku można wykonać u okulisty?

Masz problemy we wzrokiem? A może po prostu chcesz sprawdzić, w jakiej kondycji znajdują się Twoje oczy? W takim razie przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie badania możesz wykonać o okulisty.

Komputerowe badanie wzroku to podstawa

Jednym z podstawowych badań, które wykonuje się u okulisty, jest komputerowe bezpłatne badanie wzroku. Jego zadaniem jest oceni9enie krzywizny rogówki, a co za tym idzie oszacowanie, jaką mamy wadę wzroku. Pamiętajmy, że tego typu badanie nie zawsze pozwala dobrać odpowiednie okulary. Z czego to wynika? Wpływa na to fakt, że młodzi ludzie mają silne mięśnie oczu, które mają właściwość dostosowania mocy oka do odległości. Oznacza to, że w trakcie komputerowego badania wzroku, owe mięśnie przystosowują się do odległości, na jaką chcą patrzeć, przez co badania mogą mieć nieprecyzyjne wyniki.

Badanie ostrości wzroku oceni czy potrzebujesz okularów do czytania

Badanie ostrości wzroku to test, który każdy z nas przeszedł. Co więcej, owe badanie powinno się wykonywać przy każdej wizycie u okulisty. Na czym ono polega? Zadaniem pacjenta jest odczytanie liter z tablicy, które wskazuje mu specjalista. Czasami to bezpłatne badanie wzroku polega na odczytaniu całych rzędów, jednak najczęściej stosuje się metodę wyrywkowego czytania. Jeśli chodzi o te badanie, to warto wiedzieć, że po ocenie widzenia do dali okulista ocenia ostrość widzenia do bliży, co potocznym językiem określa się jako zdolność czytania drobnego druku. Warto również wspomnieć o tym, że w większości przypadków po ukończeniu 40-stego roku życia znacznie psuje się nam wzrok, przez co potrzebujemy okularów do czytania. Niestety, wada najczęściej się pogłębia, dlatego statycznie Polak w przedziale 40-65 lat zmienia średnio 3-5 lat okulary do czytania.

Badanie całego oka wykrywa choroby układowe

Badanie całego oka jest testem, który przeprowadza się wykorzystując w tym celu lampę szczelinową. Dzięki temu urządzeniu okulista ma możliwość obejrzenia całego oka. Wpierw ocenia on stan przedniej części, a dopiero później bada dno oka. W tym celu musi uzbroić lampę szczelinową w dodatkową soczewkę, która pozwala mu ocenić stan siatkówki. Warto wspomnieć, że badanie zostaje przeprowadzone prawidłowo dopiero w momencie, gdy lekarz rozszerza źrenicę. Badając dno oka wykrywa się wiele chorób układowych, do których zalicza się m in. cukrzycę, czy miażdżycę.

Dodaj komentarz