14 Cze

Komis samochodowy Zabrze: kupno auta krok po kroku

Stary samochód odmówił posłuszeństwa? To znak, że trzeba pomyśleć nad kupnem nowego pojazdu. Nie jest to proste zadanie, bo rynek wtórny jest bardzo przesycony. Ogromny wybór nie przekłada się na jakość. Niektórzy sprzedawcy starają się wcisnąć złom.

Zastanów się, czego chcesz…

To pierwsza i najważniejsza rzecz. Trzeba dobrze przemyśleć, czego oczekujemy od samochodu. Czy ma to być auto dostawcze, czy bardziej interesuje nas rodzinny i przestronny samochód, a może jesteśmy fanami szybkiej jazdy i zdecydowanie lepszym wyborem będzie auto sportowe? Jeśli dobrze przemyślimy tę kwestię to już połowa sukcesu. Samochód ma nam służyć przez dłuższy czas, więc musi być dobrze dobrany. Teraz pozostaje kwestia, gdzie kupić pojazd. Opcje są dwie: bezpośrednio od właściciela albo przez komis samochodowy Zabrze. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze, ale bardziej ryzykowne – zwłaszcza jeśli nie znamy sprzedawcy. Drugi sposób jest pewniejszy, ale musimy zapłacić prowizję. Co w takim razie zrobić? Przeanalizujmy te dwie sytuacje. Kupując samochód od osoby prywatnej z reguły nie otrzymamy gwarancji rozruchowej, którą daje większość dealerów. Wprawdzie kontrahent może mieć uczciwe intencje i faktycznie chce pozbyć się samochodu w dobrym stanie technicznym, ale niestety bywa z tym różnie. Jest wielu oszustów, którzy skupują auta ze złomowisk lub powypadkowe, trochę je odrestaurują i sprzedają jako dobre. Efekt? Już po kilku dniach pojazd trafia do warsztatu, a my jesteśmy wściekli. Oczywiście to tylko jeden ze scenariuszy, bo wcale tak nie musi być. Czasem ludzi chcą sprzedać auto, bo planują zakup nowszego modelu bądź z różnych przyczyn losowych, np. choroby, nie mogą prowadzić. W przypadku, gdy zdecydujemy się nabyć auto poprzez komis samochodowy Zabrze ryzyko kupna wadliwego towaru jest mniejsze, bo dealerzy coraz częściej udzielają gwarancji rozruchowej. W związku z tym są zobligowani, by oferować samochody w dobrym stanie, żeby później ich nie naprawiać.

Zanim zdecydujesz, sprawdź stan techniczny

Nie warto ryzykować. Niezależnie, czy kupujemy bezpośrednio od właściciela, czy też przez komis trzeba pojechać na stacje diagnostyczna. Tylko w ten sposób zweryfikujemy, w jakim tak naprawdę stanie jest samochód. W trakcie tych czynności sprawdza się zawieszenia, stan podwozia, pracę silnika, ogumienie. Mechanik określa, czy pojazd nadaje się do jazdy, czy wymaga naprawy. To daje nam większą pewność, że nie kupimy kota w worku. Wprawdzie nie wszystkie wady wyjdą podczas takiego serwisu, ale te decydujące o przydatności samochodu i tego, czy może włączyć się do ruchu powinny zostać wykryte. W ten sposób unikniemy wielu przykrości. Przegląd warto robić w miejscu oddalonym od sprzedawcy. Unikniemy wtedy sytuacji, w których sprzedawca „dogaduje się” z nieuczciwym mechanikiem, by ten wydał dobrą opinię wbrew faktycznej sytuacji. Co prawda zdarza się to rzadko, ale kreatywność niektórych nie zna granic, a przezorny zawsze ubezpieczony.

Dodaj komentarz