25 Lis

Pisanie CV nie jest łatwe. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

CV jest bardzo ważne, bo to one jest głównym czynnikiem decydującym o tym, czy rekruter się z nami skontaktuje. W czasach, kiedy na jedno stanowisko przypada nawet kilkudziesięciu kandydatów, aplikacja powinna być doskonale dopracowana. Drobne błędy mogą nas całkowicie zdyskwalifikować. Na co zwracać uwagę przy tworzeniu dokumentu?

Drobne literówki, duże konsekwencje

Często wydaje się nam, że drobne błędy typu literówki nie będą dużym problemem. Niestety, bywa z tym bardzo rożnie. Może się okazać, że takie rzeczy całkowicie nas zdyskwalifikują. Dla wielu rekruterów będzie to sygnał, że nie warto się z nami kontaktować, bo skoro w tak poważnym dokumencie można napotkać nieścisłości to co dopiero podczas codziennej pracy. Rekruter szuka osoby starannej, która zna się na rzeczy i będzie wykonywała obowiązki solidnie. Dobrze więc poświęcić trochę czasu na to, by opracować dokument jak trzeba. Powinniśmy go co najmniej kilka razy przeczytać. To znacznie zwiększy prawdopodobieństwie, że wychwycimy wszelkie niedopatrzenie. Pisanie CV jest bardzo absorbujące, ale warto się do tego przyłożyć. Tylko w ten sposób uda się osiągnąć sukces.

Nieczytelne i mało precyzyjne

Sporym błędem jest to, że dokument nie jest przejrzysty. Trzeba pamiętać, że rekruter nie ma czasu, by wczytywać się predyspozycje i doświadczenie każdej osoby po kolei. Zazwyczaj jedynie pobieżnie skanuje wzrokiem aplikacje, a cały proces trwa zaledwie kilkanaście sekund. Ten krótki czas ma stanowić o naszym być albo nie być. Właśnie dlatego CV jest ważne i nie można tego zaniedbywać. Już po krótkim spojrzeniu w dokument rekruter powinien wiedzieć z kim ma do czynienia i czy warto się z nami skontaktować. Jeśli nasze doświadczenie jest zbieżne ze stanowiskiem, na które aplikujemy, to warto to podkreślić. Chodzi o to, by dać czytelny sygnał, że pracodawca powinien do nas zadzwonić i zaprosić nas na rozmowę, a co ważne nasza kandydatura może mieć spore znaczenie dla firmy. Zdobyte przez nas doświadczenie i kwalifikacje mogą się okazać bardzo pomocne. To bardzo pomaga, dlatego koniecznie trzeba zadbać o atrakcyjną formę graficzną. W przeciwnym razie telefon będzie długo milczał.

Brak klauzuli o poufności

Wielu, nawet tych obiecujących, kandydatów jest odrzucanych z tego powodu, że zapomnieli umieścić na dokumencie paragrafu, że zgadzają się na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach rekrutacyjnych. To spory problem, bo w świetle prawa pracodawca nie może się z nami skontaktować. O ile drobni przedsiębiorcy czasami w takich przypadkach dzwonią, tak w przypadku dużych korporacji, CV trafia do kosza. Jak widać o tym, czy aplikacja zostanie zaakceptowana decyduje wiele czynników. Niektóre, z pozoru drobne, mają naprawdę spore znacznie. Pisanie CV nie jest proste. Dobrym pomysłem jest zlecenie takiej usługi specjalistom, którzy znają się na rzeczy. Wtedy zyskamy pewność, że dokument będzie opracowany z najwyższą starannością, a nasze szanse na angaż znacznie się zwiększą.

Dodaj komentarz