6 Lip

Super zabawa gwarantowana, czyli naklejki na ścianę dla dzieci

Remont dziecięcego pokoju to z jednej strony, jak każdy remont sprawa trudna i uciążliwa, ale jednocześnie możemy z niej uczynić dobrą zabawę, która przeżyjemy wspólnie z naszym dzieckiem. Pozostaną nam po tym niezapomniane wspomnienia.

Nauka samodzielności

Remont to czas, gdy dziecko albo może nam nieustannie przeszkadzać, albo może nam wręcz pomóc. Nawet małe kilkuletnie będzie w stanie zrobić kilka drobnych rzeczy. Z jednej strony będzie to dla niego nauka, dzieci lubią być samodzielne, a z drugiej również będzie to wspaniała zabawa, jeśli tylko pozwolimy sobie na to, żeby tak było. Sam etap planowania i przygotowań może być okazja do spędzenia czasu z naszym potomstwem w sposób interesujący dla obojga. Pojedźmy do sklepu i oglądajmy, dotykajmy, sprawdzajmy, co podoba się nam, a co dziecku. Możemy także wypróbować programy do planowania wystroju wnętrz, zwłaszcza dziewczynki uwielbiają tego typu zabawy. Dziecko pewnie w wielu kwestiach będzie miało odmienne zdanie od naszego, ale to również dobra okazja do tłumaczenia maluchowi wartości pieniądza i tego, dlaczego nie zawsze możemy kupić, to, co nam się najbardziej podoba. Dziecko współdziałając z nami korzysta jeszcze w inny sposób. Patrzy na proces planowania i później wie, że nie należy działać pochopnie, że ważne dla siebie rzeczy trzeba najpierw przemyśleć, a później działać. Oczywiście nie będzie to reakcja natychmiastowa, ale wbrew pozorom dzieci zapamiętują więcej, niż nam się wydaje. Podkreślajmy, więc słowami, a przede wszystkim przykładem to, co chcielibyśmy, aby dziecko robiło samo z siebie. Jeśli już mamy plan, możemy przystąpić do działania.

Kilka kroków remontowych

Na początek możemy pobawić się we wspólne zdzieranie tapet, a może podłogi? W zależności od tego, co musimy zmienić w pomieszczeniu. Rozkręcanie mebli też może być ciekawe, oczywiście, przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Dziecko wraz z nami może pokręcić śrubokrętem, wytłumaczmy mu, jakie są rodzaje tego narzędzia. Wiele zależy od wieku dziecka i tego, jakie zadania możemy mu powierzyć, inaczej trzeba podejść do przedszkolaka, a inaczej do dziesięciolatka. Każde dziecko jednak powinno mieć swój udział w remoncie pokoju wybrać choćby dodatki samodzielnie, jak na przykład http://www.dekowizja.pl/naklejki.html. Obok samodzielności ważną kwestią jest odpowiedzialność. A wspólny remont uczy obu tych rzeczy w bardzo naturalny i przyjemny sposób. Po pozbyciu się zbędnych rzeczy, przychodzi najczęściej czas na malowanie. Starsze dziecko może malować z nami swoje ściany, nawet, jak nie wszystko będzie idealnie to najwyżej poprawimy efekty pracy. Młodsze może dostać swój mały pędzelek i kartkę i na niej malować, w czasie, gdy my zajmiemy się ścianami. Na szczęście współczesne farby nie wydzielają już zazwyczaj tak intensywnego zapachu, ale pamiętajmy, by dokładnie wietrzyć pomieszczenie, w którym dokonujemy wszelkich prac. Zastanówmy się również nad kolorem ścian. Wybierzmy kilka przykładowych i dajmy się również wypowiedzieć swoim maluchom.

Najprzyjemniejsze jest dekorowanie

Dokładnie tak jest. Po meczącym remoncie, malowaniu, zmianie podłóg, nieprzewidzianych problemach, które prawie zawsze się pojawiają, przychodzi czas na wykończenia, na udekorowanie pokoju. Dekoracje muszą pasować do całości, jednak mogą być jednocześnie bardzo oryginalne, a także funkcjonalne. W pokoju dziecka warto umieścić chociażby naklejki na ścianę dla dzieci. Takie naklejki mogą przybrać na przykład kształt miarki do wzrostu. Dzieci uwielbiają sprawdzać, jak już są duże, a z kolorową miarką jest to dużo weselsze zajęcie. „Już niedługo będziesz tak duży, jak żyrafa”. Oprócz tego można na dziecięcej ścianie umieścić na przykład tablicę kredową, gdzie można zapisywać ważne informacje, a dziecko może ćwiczyć pisanie i rysowanie. Współcześnie dostępne są nawet takie farby, którymi można pomalować kawałek ściany właśnie po to, by dziecko mogło po nim rysować. Zadbajmy o to, by w pokoju dziecka było miejsce na jego zabawki, które po części również mogą stać się elementem wystroju.

Dodaj komentarz