20 Gru

Ubezpieczenie samochodu Gliwice nie zadziała w każdym przypadku

Musimy być świadomi tego, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje własne wyłączenia przy wypłacaniu odszkodowań z ubezpieczenia OC. Co to w praktyce oznacza? Może się zdarzyć, że jako sprawca wypadku, będziemy musieli zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Jak to wygląda w praktyce?

Maksymalne progi odszkodowań

To, jakie maksymalne odszkodowanie może wypłacić towarzystwo ubezpieczeniowe ustalone jest z góry i reguluje to odpowiednia ustawa. Obecnie, w naszym kraju, nasze ubezpieczenie samochodu Gliwice pokryje szkody na mieniu o wartości maksymalnie jednego miliona euro oraz szkody na zdrowiu i życiu ludzkim w wysokości pięciu milionów euro. Wydawać by się mogło, że ta kwota jest trudna do przekroczenia. Jeżeli jednak jesteśmy sprawcą karambolu, lub wypadku z udziałem autobusu pełnego pasażerów, w którym wiele osób ucierpni, może się ona okazać niewystarczająca. Oprócz tego, każdy ubezpieczyciel posiada własne wyłączenia, czyli opisane sytuacje, w których ubezpieczenie OC nie będzie obowiązywać, a całe odszkodowanie będziemy musieli wypłacić z własnych pieniędzy. Oczywiste jest to, że dzieje się tak w przypadku, gdy spowodowaliśmy wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Ale to nie jedyne sytuacje.

Kiedy ochrona nie obowiązuje?

Jeżeli do wypadku doszło z powodu wydarzeń wojennych, ataków terrorystycznych, rozruchami na ulicach, strajkami czy katastrofami, to ubezpieczyciel nie pokryje kosztów odszkodowania. To samo dotyczy się momentów, kiedy winne są warunki atmosferyczne. Poza tym, na pokrycie kosztów odszkodowania nie mają co liczyć zawodowi kierowcy, którzy przekroczyli ustawowo dozwolony czas pracy lub gdy do wypadku doszło z powodu ich choroby zawodowej. Nasze ubezpieczenie samochodu Gliwice nie obowiązuje również, gdy jesteśmy uczestnikami lub dopiero przygotowujemy się do zawodów motoryzacyjnych. Niezbędne do wypłacenia odszkodowania z naszego OC jest także posiadanie aktualnych badań technicznych naszego pojazdu. Dzięki temu nie ma możliwości, że towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni nam, że auto było niesprawne, tym samym odmawiając wypłacenie odszkodowania. We wszystkich tych przypadkach wszelkie straty będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni. Dlatego dobrze zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia, zanim się na nie zdecydujemy.

Dodaj komentarz