23 Sty

Zaćma to choroba przez którą nasze oczy są przykryte mgłą

Interesują Cię tematy medyczne? Chcesz wiedzieć, czym jest zaćma i w jaki sposób można się przed nią ustrzec? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Zaćma – choroba, która może skraść Twój wzrok

Zaćma to bardzo niebezpieczna choroba, która kryje się również pod nazwą katarakty. Działanie tej dolegliwości prowadzi do zmętnienia się soczewki oka, co z kolei prowadzi nawet do utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wykryć zaćmę i zacząć ją leczyć. A te zadanie nie jest wcale takie proste, jak się może wydawać. Wykrycie choroby w początkowej fazie może być dość trudne, bo łatwo ją pomylić ze zmęczeniem oczu lub przepracowaniem. Na samym początku nasze oczy bardzo łatwo się męczą, a poza tym obraz wydaje nam się zamglony. Z czasem zaczynają się pojawiać koliste obwódki wokół światła, bądź też kolor czerwony i pomarańczowy zaczynają dominować w naszym postrzeganiu barw. Osoby, które chorują na zaćmę, bardzo często też borykają się z problemami widzenia w ciemności, a w ciągu dnia odnoszą wrażenie, że światło dzienne ich oślepia.

Pozbądź się zaćmy w 20 minut

Zaćma jest chorobą, która dotyka głównie starszych osób. Osoby, które przekroczyły 60-ty rok życia muszą się mieć już na baczności i częściej odwiedzać okulistę nawet w celach profilaktycznych. Ten rodzaj katarakty to tzw. zaćma wrodzona. Związana jest ona z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Na szczęście, w bardzo prosty sposób można usunąć ten problem. Dzisiejsza technologia i rozwój medycyny pozwala na przeprowadzenie zabiegu przy użyciu lasera, który trwa zaledwie 20 minut. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, na które decyduje się większość pacjentów. Oczywiście, chory może brać krople do oczu, jednak w tym przypadku musi się liczyć z tym, że te środki farmakologiczne jedynie zahamują rozwój choroby, a nie ją usuną. Z tego też powodu najlepiej udać się na zabieg. W naszym kraju, niestety, trzeba długo na niego czekać. Średnio na operację przez Narodowy Fundusz Zdrowia czeka się 2-3 lata. Istnieje jednak 3 rozwiązanie, a jest nim leczenie się poza granicami kraju. W szczególności Polacy chętnie usuwają zaćmę w Czechach. Tam zabieg kosztuje 2,5 tys. zł, ale dzięki refundacji z NFZ pacjenci mogą odzyskać około 2,1 tys. zł, gdy wrócą do kraju.

Dodaj komentarz