14 Maj

Znajdź prace marzeń, stwórz profesjonalne CV

Znalezienie pracy, w której będziemy mogli się realizować i spełniać swoje ambicje jest bardzo trudne, bo choć ofert jest wiele, to trudno się wybić. Tymczasem stabilna sytuacja zawodowa znacznie poprawia samopoczucie i wpływa na komfort psychiczny.

Dobra praca, udane życie…

Choć brzmi to jak wyświechtany frazes, to jest w stu procentach prawdą. Jeśli jesteśmy zadowoleni z wykonywanych obowiązków zawodowych, wrasta nasze poczucie wartości. Mamy więcej energii, by mierzyć się z codziennymi trudami . Nic dziwnego, w końcu w pracy spędzamy średnio ponad połowę swojego czasu. Dlatego tak ważne jest, by nie była ona utrapieniem i byśmy mogli się w niej realizować. Poszukiwanie wymarzonego stanowiska bywają trudne. Największe szanse mają oczywiście kandydaci z doświadczeniem i fachowcy, których na rynku jest mało. O takich ludzi zabiegają nawet sami pracodawcy. Niestety, od czegoś trzeba zacząć, a o pierwszą pracę trzeba się szczególnie postarać. Przede wszystkim należy się wyróżniać. Inaczej zginiemy w tłumie. Warto uświadomić sobie, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy. Jeśli lubimy rozmawiać z ludźmi, to mamy spore szanse, by odnaleźć się jako handlowiec. Z kolei introwertycy lepiej sprawdzą się w pracy za biurkiem wymagających skrupulatności. Żeby dobrze określić własne predyspozycje zawodowe, można wykonać test osobowościowy. Jest on dostępny w internecie, np. na stronach z ogłoszeniami o pracę.

Wyróżnij się w tłumie

Żeby wybić się spośród kilkuset kandydatów aplikujących na dane stanowisko, trzeba mieć profesjonalne CV. Jego przygotowanie najlepiej powierzyć specjalistom z branży rekrutacyjnej. To znacznie zwiększy szanse. Samodzielnie przygotowane CV z reguły nie są tak skuteczne, a trzeba wiedzieć, że zlecenie takiej usługi to inwestycja w siebie. Profesjonalne CV musi przede wszystkim wzbudzać zainteresowanie. Tak, by rekruter zatrzymał na nim swój wzrok. Warto o tym pamiętać, bo niektórzy pracodawcy odrzucają kandydatury ze względu na to, że nie podobają im się dokumenty, np. zauważą literówkę lub stwierdzą, że aplikacja jest niechlujnie przygotowana. Ma to ogromne znaczenie, bo jeśli staramy się o prace, w której ważna jest dokładność i skrupulatność to nawet taka nieistotna z pozoru rzecz może nas skreślić. Dobre CV powinno być napisane językiem korzyści. Trzeba w nim wytłuścić i szczególnie odznaczyć nasze dobre strony, żeby pracodawca nie musiał się wczytywać w dokument. Tak naprawdę osoba decydująca o naborze z reguły tylko skanuje dokument wzrokiem i nawet dokładnie się z nim nie zapoznaje. Stąd tak ważne jest, by rzeczy, które chcemy wyeksponować były czytelne i widoczne. Należy też zadbać o odpowiednią szatę graficzną. Firmy, które specjalizują się w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych korzystają w tym celu z pomocy grafików, którzy nadają CV atrakcyjną formę.
Często popełnianym błędem jest wysyłanie wszędzie jednego stworzonego wcześniej szablonu. To złe podejście, bo każde ogłoszenie o pracę się różni. Wymagane są inne umiejętności, które szczególnie trzeba wyeksponować. Równie ważne jest podkreślenie doświadczenia zawodowego związanego ze stanowiskiem, które nas interesuje. Warto również krótko opisać zakres obowiązków, jaki mieliśmy w danej firmie. Tym bardziej, że nazwa stanowiska niejednokrotnie znacznie odbiega rzeczywistych rzeczy, z którymi mieliśmy do czynienia. Dobrze przemyślane i przygotowane CV znacznie wzmocni naszą pozycję na tle innych kandydatów i ułatwi znaleznienie pracy marzeń.

Dodaj komentarz